Egzekucja z majątku dłużnika- wszczęcie i przeprowadzenie. Aktualne problemy i orzecznictwo sądowe. Pozaegzekucyjne sposoby zaspokojenia z przedmiotu zastawu rejestrowego w praktyce Banków
Cel szkolenia
Przedmiotem szkolenia jest omówienie przebiegu postępowania egzekucyjnego, z uwzględnieniem aktualnych poglądów orzecznictwa sądowego i problemów występujących w praktyce. Wyższa skuteczność czynności egzekucyjnych zależna jest częściowo od aktywności i wiedzy samego wierzyciela. Stąd ważne są czynności poprzedzające wszczęcie egzekucji, w tym ustalenie majątku dłużnika, który realnie może służyć zaspokojeniu roszczeń wierzyciela. Obecne przepisy nie są korzystne dla wierzycieli, a ich interpretacje często rodzi różnego rodzaju ryzyka. Stąd konieczne jest podejmowanie działań, które ryzyka te może ograniczać lub w ogóle eliminować. Znajomość zasad prowadzenia egzekucji umożliwia kreowanie takich rozwiązań. Kilka z nich będzie zaprezentowanych podczas szkolenia.
Dodatkowo szkolenie omawia zasady pozaegzekucyjnego zaspokojenia się z przedmiotu zastawu rejestrowego. Instytucja ta będzie omówiona na podstawie przykładów z praktyki.
Program szkolenia
1. Uwagi wstępne
2. Podstawa do wszczęcia egzekucji
3. Czynności poprzedzający złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji – zebranie informacji o majątku dłużnika i jego sytuacji
4. Wybór komornika sądowego
5. Formułowanie wniosku o wszczęcie egzekucji
6. Niecelowe wszczęcie egzekucji – kiedy następuje i jako są jego konsekwencje
7. Zaliczka na wydatki w toku egzekucji
8. Ustanowienie kuratora dla dłużnika nie posiadającego organu do reprezentacji lub nie znanego z miejsca pobytu
9. Zaskarżanie czynności komornika sądowego, kontrola działań komornika sądowego
10. Udział w czynnościach komornika sądowego
11. Podstawowe sposoby egzekucji (egzekucja z ruchomości, rachunków bankowych, dochodów z działalności zawodowej, praw majątkowych)
12. Plan podziału środków uzyskanych z egzekucji
13. Egzekucja z nieruchomości – analiza planu podziału środków ze sprzedaży i składania zarzutów do planu
14. Zakończenie postępowanie egzekucyjnego i dalsze czynności
15. Pozaegzekucyjne sposoby zaspokojenia z przedmiotu zastawu rejestrowego
• Publiczna sprzedaż przedmiotu zastawu rejestrowego
• Przejęcie przedmiotu zastawu rejestrowego na własność
• Zaspokojenie poza postępowaniem upadłościowym
16. Pytania uczestników szkolenia
Warunki uczestnictwa i regulamin
Warunki uczestnictwa
po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, a na około 2 dni przed terminem szkolenia zostaną wysłane wiadomości organizacyjne wraz z linkiem do szkolenia oraz materiałami szkoleniowymi. Płatności po szkoleniu, zwykle w tym samym dniu po szkoleniu prześlemy do Państwa faktury do zapłaty wraz z zaświadczeniem drogą mailową.
Warunki rezygnacji
rezygnację przyjmujemy najpóźniej na 3 dni przed szkoleniem w formie pisemnej. Rezygnacja w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów w 100%. Nieobecność na szkoleniu nie zwalnia z dokonania opłaty. W przypadku braku możliwości wzięcia udziału w danym terminie jest możliwość przesłania nagrania ze szkolenia online.